Powrót do strony głównej

Góra Gołonoska

Wzgórze gołonoskie, położone prawie w środku terenu Gołonoga, rozciąga się od północnego-zachodu w kierunku południowo-wschodnim, na długości przeszło 800 m. Góra kościelna wznosi się 337 m n.p.m.i widoczna jest już z odległości kilkunastu kilometrów. Dla porównania wysokość bezwzględna:

„Małej Góry"- 334 m.
wzgórza na Łęknicach - 288 m.
„Podlesia"-282 m.
dworca PKP - 281 m.
jeziora „ Pogoria"- 274 m

Dojście i dojazd na sam szczyt jest możliwy od strony południowej, zachodniej i północnej, odchodzącą od Alei J. Piłsudskiego, ulicą Kościelną. niedawno wyremontowaną, staraniem v-ce prezydenta miasta Krzysztofa Bobrowskiego.

Na zboczu północnym, rozciąga się „księży ogród", jedyna pozostałość po dawnym, wielohektarowym majątku kościoła / łąki przy ul Stacyjnej a przed rokiem 1864, cała kolonia Działki, tzw. "poduchowne"/. Do ogrodu przylega piętrowy budynek domu parafialnego, dawniej mieszczący przedszkole, zwane „ochronką". Od północy i zachodu pozostały, przyczepione do wzgórza 3 prywatne domy mieszkalne.

Niezależnie od wygodnej ulicy, wyłożonej nowoczesną kostką, biegnącej wokół wzgórza, można dojść na szczyt dwoma drogami dla pieszych a także zadaszonymi schodami, wybudowanymi w XIX w.

W najdalej na zachód wysuniętej części wzgórza zlokalizowany jest kościół a na północ od niego budynki parafialne.

Stara parafia, jest to częściowo drewniany budynek z dobudowaną w latach 30-tych częścią murowaną. Trochę dalej, na wschód, mieścił się również drewniany budynek: wikariat-organistówka, który został rozebrany w latach 80-tych. Przed nim była głęboka studnia, dziś już zasypana. Obecnie stoi w tym miejscu duży, piętrowy budynek, mieszczący klasztor i kancelarię parafialną.

Sam kościół ogrodzony jest potężnym murem z kamienia wapiennego z trzema metalowymi bramami. Dziedziniec- cmentarz kościelny, został niedawno uporządkowany, kiedy w latach 90-tych, pokryto dach nowa blachą miedzianą i odnowiono elewacje. Do kościoła prowadzą 4 wejścia i osobne do zakrystii. W środkowej części wzgórza rozciąga się główny cmentarz parafialny, ogrodzony w 1910 roku, jak informują tablice, staraniem księdza Bochni, ze składek górników kopalni „Flora". Na południowym zboczu znajduje się cmentarz z lat 80 i 90-tych, całkowicie zapełniony granitowymi grobowcami. Za głównym cmentarzem, w kierunku wschodnim, od 1994 r., wykorzystywany jest nowy cmentarz, na gruntach wykupionych od rolników. Na Małej Górze widoczne są ślady po prywatnych kamieniołomach. Jest też kilka betonowych bunkrów, wybudowanych przez Niemców pod koniec ostatniej wojny a także ślady istniejącego tam rowu przeciwpancernego. Na szczycie Małej Góry stała zawsze wieża triangulacyjna. Kilkanaście lat temu została rozebrana, ponieważ groziła zawaleniem. Ze wzgórza gołonoskiego rozciąga się rozległy widok na całą okolicę: od Zagórza po Dąbrowę Górniczą, Będzin, Chorzów, Grodziec, Elektrownię Łagisza, Ujejsce, Ząbkowice i wreszcie Hutę Katowice. W pogodne dni, szczególnie, gdy wieje wiatr halny, całe południe zajmują kontury Beskidu żywieckiego a czasami, na dugim planie stożki Baraniej i Babiej. Raz udało mi się zobaczyć szczyty Tatr.


Galeria zdjęć z góry kościelnej

 



Powrót do strony głównej