Powrót do strony głównej

Góra Gołonoska i historia kościoła (3)

Sam kościół ogrodzony jest potężnym murem z kamienia wapiennego z trzema metalowymi bramami. Dziedziniec- cmentarz kościelny, został niedawno uporządkowany, kiedy w latach 90-tych, pokryto dach nowa blachą miedzianą i odnowiono elewacje. Do kościoła prowadzą 4 wejścia i osobne do zakrystii.

W środkowej części wzgórza rozciąga się główny cmentarz parafialny, ogrodzony w 1910 roku, jak informują tablice, staraniem księdza Bochni, ze składek górników kopalni „Flora". Na południowym zboczu znajduje się cmentarz z lat 80 i 90-tych, całkowicie zapełniony granitowymi grobowcami. Za głównym cmentarzem, w kierunku wschodnim, od 1994 r., wykorzystywany jest nowy cmentarz, na gruntach wykupionych od rolników.

Na Małej Górze widoczne są ślady po prywatnych kamieniołomach. Jest też kilka betonowych bunkrów, wybudowanych przez Niemców pod koniec ostatniej wojny a także ślady istniejącego tam rowu przeciwpancernego.

Na szczycie Małej Góry stała zawsze wieża triangulacyjna. Kilkanaście lat temu została rozebrana, ponieważ groziła zawaleniem.

Ze wzgórza gołonoskiego rozciąga się rozległy widok na całą okolicę: od Zagórza po Dąbrowę Górniczą, Będzin, Chorzów, Grodziec, Elektrownię Łagisza, Ujejsce, Ząbkowice i wreszcie Hutę Katowice. W pogodne dni, szczególnie, gdy wieje wiatr halny, całe południe zajmują kontury Beskidu żywieckiego a czasami, na dugim planie stożki Baraniej i Babiej. Raz udało mi się zobaczyć szczyty Tatr.

 

Góra Kościelna - galeria zdjęć
Historia i opis kosciola golonoskiego

 

 

 

 
Powrót do strony głównej