Zdjęcia rodzinne z niedawnej przeszłości
Strona domowa Adama Drozdza
Powrót do strony głównej

Moi teściowie


 

Teść (1)
Teść (2)
Stefania Bagińska (1)
Stefania Bagińska (2)
Nad trumną Szczęśnika
Rodzina "pod górą"
Ciotki

Mój teść

Franciszek Bagiński urodził się w 1893 r. w Tucznawie, dziś części Dąbrowy Górniczej. Już jako młody chłopak pracował w Hucie Szkła a potem w cementowni Wysoka. W 1920 r  został górnikiem w kopalni węgla Flora. Przed tym, w 1922 r. poślubił Stefanię Szczęśnik. W 1926 r wyjechał do Francji, dokąd również wyemigrowała jego żona wraz z małą córką Danielą. Pracował w kopalni węgla w Pas de Cale.

W 1935 r Stefania została deportowana do Polski a Franciszek powrócił w 1940 r. Pracował w kopalni Miechowice a potem w zakładach Damel w Dąbrowie Górniczej.

Zmarł w wieku 76 lat w 1969 r. cierpiąc na astmę - chorobę zawodową.

Teść (1)
Rok 1944

do góry

Teść (2)
Rok 1955

do góry

Moja teściowa

Moja teściowa Stefania urodziła się w 1904 r. w Gołonogu, w wielodzietnej rodzinie Szczęśników. Po ukończeniu kilku klas szkoły pracowała w miejscowym nadleśnictwie. Niedługo po wyjściu za mąż w 1927 r. wyjechała do Francji, gdzie przebywała do 1935 r. Po powrocie do kraju założyła mały sklep galanteryjny, który prowadziła aż do 1945 r. Po moim ślubie z jej córką Danielą pomagała nam pod każdym względem, w trudnych powojennych czasach. Utrzymywała też bliskie kontakty ze swoimi siostrami, z którymi prawie codziennie się spotykała. Pod koniec życia cierpiała na chorobę Parkinsona ale walczyła z nią uparcie. Po nieszczęśliwym złamaniu stawu biodrowego i nieudanej operacji zmarła w 1980 r., w wieku 76 lat.

Stefania Bagińska (1)
Rok 1944

do góry

Stefania Bagińska (2)
Rok 1965

do góry

Nad trumną Szczęśnika
Rok 1918

Rodzina przy trumnie ojca Franciszka Szczęśnika /dziadka mojej żony Danieli/.

Stoją w tyle od lewej synowie: Wawrzyniec, Antoni, Władysław i zięciowie: Władysław Czekaj, Antoni Falfus, córka Maria. Przed nimi: matka Maria, córki: Stanisława,  Stefania, Anastazja z synem Stanisławem, Józefa, Konstancja z dzieckiem. Obok trumny: córka Helena z obrazem. Przed trumną: wnuki: Emilia Nawrot i Władysław Czekaj.

do góry

Rodzina "pod górą"
Rok 1960

Cała rodzina mojej teściowej Stefanii, zgromadzona przed domem przy ulicy Kościelnej, z okazji, pierwszego po wojnie przyjazdu z Francji siostry Józefy Taborek. Na pierwszym planie moja żona Daniela a za nią głowa Józefy.

do góry

Ciotki
Rok 1965

Nierozłączne towarzyszki codziennych spotkań "pod górą" : moja teściowa Stefania /pierwsza z prawej/ oraz siostry: Helena Karwacka, Anastazja Czekaj, Maria Falfus, Stanisława Włodarczyk. W środku, w białej bluzce Stanisława Rusek - swatowa Karwackiej. Potrafiły w ciągu jednego popołudnia "obgadać" wszystkich sąsiadów i znajomych.

do góry


Zdjęcia rodzinne z niedawnej przeszłości
Strona domowa Adama Drozdza
Powrót do strony głównej