Zdjęcia rodzinne z niedawnej przeszłości
Strona domowa Adama Drozdza
Powrót do strony głównej

Zdjęcia z młodości


 

Rok 1925 Wizyta wujka Antoniego
Rok 1925 Koń wujka Antoniego
Rok 1926 Przedszkole
Rok 1930 Pierwsza komunia
Rok 1933 Szkoła powszechna
Rok 1937 Zwardoń kurs narciarski
Rok 1938 Grono profesorskie
Rok 1939 Hermanice obóz PW
Rok 1946 Koledzy pod cmentarzem
Rok 1946 Koledzy
Rok 1945 Koledzy 2

Rok 1925 Wizyta wujka Antoniego
Rok 1925

Wizyta wujka Antoniego Drożdża z Okradzionowa, z okazji odpustu św. Antoniego. Przyjechał do dziadka Zięby zaprzęgiem konnym, gdyż innego środka lokomocji w tych czasach nie było. Wujek trzyma konia za uzdę. Po lewej stronie stoi mój ojciec Stanislaw. Przed koniem stoję ja z siostrą Jadwigą a na koniu siedzi, nasz dalszy kuzyn ze Strzemieszyc Lucjan Sośnierz. Zdjęcie zrobione na łące sąsiadów Tyniorow. W tle stodoła Kułaków.

do góry

Rok 1925 Koń wujka Antoniego
Rok 1925

Zdjęcie zrobione na podwórzu dziadka Zięby. Nareszcie pozwolono mi siedzieć na koniu. Przed koniem stoi moja siostra Jadwiga z kokardą na głowie a obok wujek Antoni uważa, żeby nam się krzywda nie stała.

do góry

Rok 1926 Przedszkole
Rok 1926

do góry

Jedyne w Gołonogu przedszkole, mieściło się w Domu Parafialnym t.zw.: "Ochronce". Kierowniczką była przez wiele lat p. Włoszczowska, matka naszych koleżanek: Zofii, później Piaskowskiej i Haliny, później żony Ryszarda Trzcionki, sekretarza KW PZPR. Na pierwszym planie leżą Oktawian Bazgier i ja. W pierwszym rzędzie, od prawej siedzą: Musiał, Hetman, Wawrzyczek, x, x, moja siostra Jadwiga.

do góry

Rok 1930 Pierwsza komunia 
Rok 1930

Zdjęcie na schodach kościoła pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego. Chłopcy z 3-ich klas obydwu szkół powszechnych. Ksiądz: Śliwiński, z boku Kierownik szkoły nr.2: Szczęsny i katechetka. Mnie ustawiono pod samym sztandarem. W pierwszym rzędzie stoją moi koledzy, m.inn.: Jastrząb, Calicki, Adamczyk, Pająk.

do góry

Rok 1933 Szkoła powszechna 
Rok 1933

Szkoła nr.1 mieściła się przy ul  Stara Wieś, tam, gdzie obecnie jest Przedszkole, oraz w budynku tzw. "Starej Gminy". Klasa VI była ostatnią i aby kontynuować dalej naukę, trzeba było przejść do Szkoły nr 2 albo pójść do gimnazjum w Dąbrowie Górniczej. Na zdjęciu grono nauczycielskie od prawej: Zadęcki, Budziakowa, Janicka, Kasprzykówna /wychowawczyni/, A.Krawczykówna, Stanisław Brok - kierownik szkoły. Uczniowie siedzą od prawej:x, ja, Guzera, Pająk, Calicki, Domagała, Zajadlik. Stoją od prawej: Bochenkówna, Falfusówna, Pawłowska,Kleszczówna, x, x, Grzyszkówna, x.

do góry

Rok 1937 Zwardoń kurs narciarski 
Rok 1937

Liceum Pedagogiczne w Sosnowcu organizowało co roku kursy narciarskie w Zwardoniu. Na zdjęciu cała moja klasa na  codziennych zmaganiach ze śniegiem. Należy przypomnieć, że wówczas nie było jeszcze wyciągów. Wiele nazwisk zapamiętałem. Od lewej klęczą: Nowak, ja, Golicz, Godzic, x, x, Domagała, x, x, x. Od lewej stoją: Hadziński, Wróblewski, x, Pietrucha, x, x, x, Szczepka, Nasz profesor, Urbanik, Berdek, x, x, Hachulski, x, Sawicki, x, Łabędzki.

do góry

Rok 1938 Grono profesorskie 
Rok 1938

Część grona profesorskiego Państwowego Liceum Pedagogicznego w Sosnowcu. Od lewej: lekarz szkolny, Cichoń-muzyka i śpiew, x- matematyka, Mazur-dyrektor i socjologia, x, Piechowicz-język polski, Ley-psychologia.

do góry

Rok 1939 Hermanice obóz PW 
Rok 1939

W sierpniu 1939 r., razem z młodszą klasą, przebywałem na 6-cio tygodniowym obozie przysposobienia wojskowego w Hermanicach koło Ustronia. Krótkie wolne chwile spędzaliśmy na słońcu. Stoję pierwszy od prawej. Za mną Jan Pierzchała, późniejszy poeta, autor "Legendy Zagłębia".

do góry

Rok 1946 Koledzy pod cmentarzem 
Rok 1946

Złota młodzież gołonoska po wojnie. Stoją od lewej: Zofia Galówna, Stefan Suliga, Stanisław Musialik, Zofja Włoszczowska, Tymoteusz Nowak, Jadwiga Dróżdż, Alojzy Gala, Leszek Przeniosło, Stefan Kluczny, Daniela Bagińska, Stefan Bartosz. Siedzą od lewej: Jerzy Przeniosło, Adam Dróżdż, Michalina Dróżdż.

do góry

Rok 1946 Koledzy 
Rok 1945

Koledzy z czasów młodości. Od lewej: Antoni Bijak, Tadeusz Jastrząb, Stanisław Musialik, Jastrząb, Tymoteusz Nowak, Leszek Przeniosło, Stefan Suliga, Stefan Bartosz, Jerzy Obrębski.

do góry

Rok 1945 Koledzy 2 
Rok 1945

Młodzież obecna na otwarciu zakładu fotograficznego. Jedno z pierwszych zdjęć zrobionych w atelie przez Danusię. W pierwszym rzędzie od lewej: Michalina Dróżdż, Wanda Tłustochowicz, Jadwiga Dróżdż, Zofia Włoszczowska, Halina Tłustochowicz. Stoją od lewej: Adam Drożdż, Krzysztof Dróżdż, Stefan Suliga, x, Bronisław Franus, x, Ryszard Obrębski, Zenobia Szczepkówna, Antoni Bijak, Andrzej Dróżdz, Danuta Falfus.

do góry


Zdjęcia rodzinne z niedawnej przeszłości
Strona domowa Adama Drozdza
Powrót do strony głównej